İNGİLTERE ULUSAL KÖRLER KÜTÜPHANESİ

Görme engellilere yönelik kütüphanecilik hizmetlerinin dünyada ilk başladığı ülke İngiltere’dir. İlk Breyl matbaa 1868 yılında Londra’da kurulmuştur. Bundan 4 yıl sonra 1882’de Brad Boriy şehrinde İngiltere ulusal körler kütüphanesi kurulmuş, 50 adet braille kitap kapasitesinden bugün 50 bin kitap kapasitesine ulaşmıştır. Kütüphane tarafından sunulan hizmetler sadece İngiltere’deki görme engellilere yönelik değil, dünyanın her yerindeki görme engellileri kapsamaktadır. Hizmetler,   ödünç kitap verme sistemiyle ücretsiz olarak yürütülmektedir. Şu anda 40 bin başlık altında braille kitap kapasitesine sahip olan İngiliz Ulusal Körler Kütüphanesi’ne her yıl sürekli olarak yüzlerce kitap ilave ediliyor. Kütüphanede, bazı Türk yazarlarının İngilizce’ye çevrilmiş kitaplarından tüm dünya klasiklerine ve günümüz yazarlarına kadar, çocuklar, öğrenciler ve yetişkinler için her çeşit kitap yer almaktadır. Kütüphanede normal yazının kabartılmış biçimiyle basılmış, 4 bin çeşit Moon (Mun) adı verilen özel kitaplar da bulunuyor. Normal harflerin kabartılmış şekilleriyle basılan bu kitaplar daha çok yaşlı görme engelliler tarafından tercih ediliyor. Son zamanlarda, çift özürlü çocukların da bu çeşit kitapları okumayı başarabildikleri görülmektedir. Ayrıca İngiliz ulusal körler kütüphanesinde 16 bin çeşit müzik kitabı, 4 bin çeşit çocuk kitabı yer alıyor. Çocuk kitapları arasında içinde, braille yazının yanı sıra normal yazı ve resimlerin de bulunduğu 4 yüzden fazla kitap vardır. 

Kitaplar, kataloglar halinde şu şekilde ayrılmıştır: Genç okuyuculara yönelik kitaplar, çocuk kitapları katalogu, 1993’den sonra ilave edilen kitaplara ait katalog, hem braille hem normal yazı ve resimlerin yer aldığı kitapların listesi, yetişkin okuyuculara yönelik kitaplar, 28 katagoride sınıflandırılmış öykü kitapları, yazarlara göre düzenlenmiş kitapların listesi vb. Bu kitap katalogları breyl yazıda, bilgisayar disketinde veya iri puntolu harflerle yazılmış biçimlerde kütüphane üyelerinin tercihine göre gönderilmektedir. Kütüphane tarafından ilave edilen yeni kitaplar hakkında bilgi veren dergi ve bültenler çıkarılmaktadır. Kitap listeleri, aylık ve yıllık olarak ayrı ayrı yayınlanmaktadır. Yılda 4 kez yayınlanan kütüphane bülteninde ise, yeni basılan braille ve moon (mun) kitapların içeriği hakkında kısa tanıtımlar yer almaktadır. Üyelerin, kütüphanede bulunmasını istedikleri kitap önerileri de dikkate alınarak sıraya konmaktadır.

 

ÜYELİK VE ÜYELERLE İLİŞKİLER

Okuyucu üyeler kütüphaneyle mektup, telefon, faks veya E-mail yoluyla ilişki kurabilmektedirler. Ödünç kitap almak isteyen üyeler, bir kaç tercihte bulunma hakkına sahiptirler. Örneğin, okumak istedikleri belli sayıdaki kitapların listesini gönderebilirler. Her kitabın tamamını veya bir kaç cilt halinde gönderilmesini isteyebilirler veya istedikleri her kitabı okuduktan sonra yeni isteyecekleri kitabı belirtebilirler. Bu süreç içerisinde istedikleri kitabı ilave etme veya değiştirme hakkına sahiptirler. Liste vererek kitap isteyen okuyucuların herhangi bir nedenle geçici olarak kitap okumayı durdurmak istediklerinde durumu kütüphaneye bildirmeleri gerekir. Bir kitap listesi gönderen okuyucu, isim ve adreslerini de belirtmelidir. Üyelerin adres yazmalarını kolaylaştırmak üzere kitap paketlerinin içerisinde geri dönüş için adres etiketleri yer almaktadır. Kitaplar okuyucular tarafından en fazla 6 aylık bir süre için ödünç alınabilmektedir. Eğer bir okuyucu herhangi bir nedenle kitapları bu süreden daha fazla elinde tutmak istiyorsa durumu kütüphaneye bildirilmesi gerekir.

Kütüphanedeki bazı kitapların okuyucular tarafından satın alınabilmesi de mümkündür. Örneğin, 6 ciltlik bir kitabın fiyatı yaklaşık 30 Sterlin’dir. Gelişmekte olan ülkelere göndermek amacıyla okuyuculardan bağış kitaplar da kabul edilmektedir.

İngiliz ulusal körler kütüphanesinin hizmetlerinden yararlanmak isteyen Altı Noktanın Sesi okuyucuları için kütüphanenin telefon faks ve E-mail adreslerini de bildirmeyi de yararlı buluyorum.

Telefon: 00 44 161 355 20 00

Faks:    00 44 161 355 20 98 

 

Bu kütüphaneye üye olmak isteyenler şu bilgileri içeren bir mektup göndermelidirler. Adı, soyadı, doğum tarihi, adresi, posta kodu, telefon, faks ve e-mail numarası

            Kitapları hangi formatla istediği (braille veya moon)

Hangi çeşit yazıyı okuyabildiği (kısaltmalı veya kısaltmasız) Kendisiyle hangi yolla ilişki kurulmasını istediği (telefon, faks, e-mail)

Eğer kitap listesi gönderecekse, bir seferde kaç kitap istediği

Kütüphanenin İngilizce adı, National Library For The Blind

 

Yorumlar 

 
#1 kütüphane hakkındaisa 27-01-2014 13:52
merhaba halil bey
bu kütüphaneden Türkiye'de yaşayan görme engelliler de yararlanabilir mi?
eğer bu mümkünse ödünç kitap yada satın alma işlemleri yapılabilir mi?
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile