GÖRME ENGELLİLER RÜYA GÖRÜR MÜ

Bazı insanlar görme engellilerin hiç rüya görmediğini zannederler.

 

Rüya görmek her insan için doğal bir olaydır. Bu nedenle, görme engelliler de herkes gibi rüya görürler. Ancak, burada merak edilen nokta görme engellilerin rüyalarında insanları ve nesneleri görüp göremedikleridir. Bir insan gündüz neyi ne kadar görebiliyorsa rüyasında da onu o kadar görebilir. Eğer bir kişi sadece ışığı farkedecek kadar görebiliyorsa rüyasında da sadece ışık görebilir. Bir kişi insanların yüzünü yakından tanıyabilecek kadar görebiliyorsa rüyasında da o kadar görebilir. Hiçbir şey göremeyen bir kişi rüyasında da hiçbir şey göremez. Onun rüyası, sadece duyduğu seslerden ve dokunabildiği şeylerden ibarettir. Örneğin, baston kullanmasını biliyorsa rüyasında da bastonla gezer. Bilmiyorsa, başkasının yardımıyla gezer. İnsanları, seslerinden, nesneleri, elleriyle dokunarak tanıyabilir. Kısacası, hangi duyuları ve hangi organları sağlamsa, gündüz onları hangi düzeyde kullanabiliyorsa, rüyasında da o şekilde kullanır. Gündüz başaramadığı bir şeyi rüyasında başarmış olarak  görüyorsa, bu da ancak sağlam olan organların kapasitesi içerisinde gerçekleşir.

 

 Doğuştan hiç görmeyen bir kişinin rüyasında renkleri tanıyabilmesi mümkün değildir. Hayatında gözleriyle yazı okumamış bir kişinin rüyasında kitap okuması mümkün değildir.   Görme engelliler de diğer insanlar gibi iyi rüya, kötü rüya, karışık rüya, korkulu rüya şeklinde rüyalar görürler. Eğer bir görme engelli, dün gece rüyamda deniz gördüm diyorsa denizin sesini duyduğunu veya denize girdiğini ifade etmek istemiş olur. Eğer birisine, “Dün rüyamda seni gördüm” diyorsa, onu gözleriyle gördüğü anlamına gelmez. Rüyasında onun sesini duyduğunu, onunla oturup sohbet ettiğini, birlekte gezip dolaştığını, gülüp eğlendiğini veya kavga ettiğini belirtmiş olur.

 

Gözünü sonradan kaybedenlerde, yani, gördüğünü hatırlayacak bir yaşta körlükle karşılaşanlarda durum daha farklıdır. Bir kişi daha önce görüyorken, sonradan herhangi bir nedenle görme engelli olmuşsa, uzun bir süre rüyalarında gözleriyle görebilir. Çünkü, daha önce görme olayını yaşadığı için o kişinin beyninde kör olmasına rağmen gördüğü şeylerin izleri bir anda silinmemektedir. Uzun bir süre gördüğü şeyleri hayalinde canlandırabilir.

Görmeye dair izlenimler bilinç altından tamamen silininceye kadar sonradan görme engelli olan kişiler gündüz gözleriyle göremedikleri halde rüyalarında  görebilirler.  Ancak, bu durum ömür boyu devam etmeyebilir. Belli bir süre sonra bu bilgiler beyinden yavaş yavaş silinmeye başlar ve o kişinin artık gözleriyle gördüğü rüyaların sayısı giderek azalır. Gözünü yeni kaybeden bir kişi ilk günlerde Rüyasında her şeyi gözleriyle  görürken rüyadan uyandığında gerçekle karşılaşınca moral bozukluğu yaşayabilir. Çünkü, rüyasını gerçek bir yaşantıymış gibi zanneder ve rüya ile gerçek arasındaki çelişkiyi görünce, onu psikolojik olarak etkiler.

 

 

 

 

Yazan: Halil Köseler

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile